Yalnız Değilsiniz,Sigara Bırakma Sürecinde Yanınızdayız

 

Tütün kullanımı, önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almakta ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olarak tanımlanmaktadır. Dünyada yılda, 6 milyon kişi, ülkemizde de 100.000’den fazla kişi tütün ürünü kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Tütünle mücadelede sağlanan başarı ile kanserler başta olmak üzere pek çok kronik hastalık, bunlara bağlı yaşam kayıpları önlendiği gibi tedavi masrafları, iş gücü kayıpları gibi ekonomik kazançlar da sağlamaktadır.

Tütün ürünleri tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkileri önlemek, sigara kullanma alışkanlığı olan insanları sigaranın zararları konusunda bilgilendirmek, bu alışkanlıktan uzaklaştırarak, toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla 9 Şubat 1987 tarihinden bu yana Dünya Sağlık Örgütü tarafından Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kabul edilmektedir.

Bırakırsam Ne Olur?

Tütün kullanımı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en tehlikeli halk sağlığı tehditlerinden biri olarak tanımlanmakta ve doğum öncesi dönemden başlayarak, insan yaşamının bütün evrelerinde ölüme kadar götüren pek çok sağlık sorununa yol açmaktadır. Sigaranın yol açtığı sağlık sorunlarının başında akciğer kanseri ile kalp krizi ve kronik akciğer hastalığı gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre, sigara içen kişilerin yarısının sigara içmenin neden olduğu bir hastalık sebebiyle hayatını kaybettiği ortaya konmuştur. Gebelikte anne karnında sigaraya maruziyet düşük doğum ağırlığı, çocukluk astımı ve diğer solunumsal sorunlara yol açar. Sigara kullanımı ile depresyon ve Alzheimer hastalığı arasında da ilişki mevcuttur. Sigara içen kişilerde Alzheimer hastalığının daha sık görüldüğü yönünde de bilgiler giderek artmaktadır. Sigaranın yol açtığı bütün bu sorunlardan korunmak için sigaradan uzak durulması çok önemlidir.

Sigarayı bırakmaya başladıktan İlk 24 saatte içinde; Kanda karbonmonoksit gazı azalır. 2 hafta-3 ay arasında; efor kapasitesi artar, öksürük azalır, 3 ayda kaybolur. Balgam 2 haftada yarı yarıya azalır, soluk alıp vermek kolaylaşır, koku ve tat alma duyusu iyileşir. Bağışıklık sistemi güçlenmeye başlar, diş ve parmaklarda sarı lekeler kaybolur. Birinci yılda; kalp krizi geçirme riski %50 azalır. Beyin kanaması ve damar hastalığı riski %30-50 azalır KOAH, vb. ilerlemesi durur

Sigara içmenin zararlı sonuçları hastalıklarla sınırlı değildir. Sigara kullanımı, sağlık için büyük bir risk oluşturmasıyla birlikte sosyal ve ekonomik yönden de hem kişilere hem de ülkelere yük oluşturmaktadır. Kişileri ekonomik anlamda olumsuz etkilediği gibi ülkeleri de sosyal güvenlik ve sağlık harcamaları açısından olumsuz etkilemektedir.

Nargile, sigaradan farklı “zararsız” bir ürün olarak algılansa da birçok bilimsel araştırma nargilenin sanıldığı kadar masum bir ürün olmadığını ortaya koymuştur. Nargile; kalp ve damar hastalıkları, solunum yetersizliği, akciğer kanseri, diş eti hastalıkları, mesane kanseri, bronşit, yemek borusu kanseri, depresyon, yüksek tansiyon, parkinson hastalığı, ülser, ağız kanseri, akciğer rahatsızlığı, enfeksiyon ve kısırlık gibi pek çok hastalığa yol açmaktadır.

Nargile de sigara gibi bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir ve sağlığa zararlıdır!

Ortak kullanıldığı zaman tüberküloz, hepatit C, uçuk gibi bulaşıcı enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Nargile de diğer tütün ürünleri kadar tehlikelidir. İçerisindeki ağır metaller sebebiyle bir nargilenin ortalama 4-5 paket sigarayla aynı oranda zehirlenmeye sebep olduğu tespit edilmiştir. Nargile’nin bu kadar zararlı olmasının sebebi içerdiği nikel, kobalt ve kurşun oranının sigaradan çok daha yüksek olmasıdır.

Bırakmak mümkün!

Sigara bağımlılığı bir hastalık olup, tedavi edilebilmektedir. Sigarayı bırakma sürecinde tek başına mücadele etmekte zorlanan kişilere destek olmak amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü birçok çalışma bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve sigara bırakma poliklinikleri aracılığıyla hizmet sağlanmakta ve sigara bağımlılığı ile mücadele etmektedir. ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı 7 gün 24 saat canlı operatörlerle kesintisiz ve kaliteli hizmet vermiş olup, 2010-2018 yılları arasında 27.165.744 danışana destek sağlamıştır.

Sigarayı bırakmak isteyen danışanlara en yakın sigara bırakma polikliniklerinden randevuları alınarak yönlendirme sağlanabilmektedir. Aynı zamanda kişiler Merkezi Hasta Randevu Sistemi Alo 182’yi arayarak ya da internet adresi üzerinden sigara bırakma polikliniklerine randevu alabilmektedir.

İnternet sitesi üzerinden destek almak isteyen kişiler alo171.saglik.gov.tr web adresinden birçok hizmete ulaşabilirler. Site üzerinden sigara bırakma takvimi oluşturabilir, sigaranın bütçeye verdiği yükü hesaplayabilir, kararlılık ve bağımlılık testi uygulanabilir. Bugüne kadar ise web sitesi üzerinden 53,637 kişi sigara bırakma destek programına katılmıştır. 

Anne ve babaların evlerinde içtiği sigara sebebiyle pasif içiciliğe maruz kalan çocukların kansere yakalanma riski yüksektir. Pasif içicilikte anne karnındaki fetüs, bebekler ve çocuklar daha büyük risk altındadır. Gelişmekte olan akciğerler zarar görerek bebeklik döneminde başlayan solunum yolu enfeksiyonlarının oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Kısa bir süre ikinci el tütün dumanına maruz kalmak bile hücrelere zarar vererek kanser oluşumuna ve beyin gibi organların zarar görmesine neden olmaktadır.  

Dumansız hava sahası konusunda farkındalık ve bilinçlendirme yaratmak amacıyla 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun hükümlerine aykırı olarak kapalı alanlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi durumunda vatandaşlarımızın ALO 184 SABİM, “Yeşil Dedektör” uygulaması ile ihbarda bulunmaları kişi ve toplum sağlığı açısından önemlidir. 4207 sayılı Kanun ile tütün ürünü kullanımının yasaklandığı alanlarda tütün ürünü tüketimine şahit olunması halinde işletmeye ait adres bilgileri ile 7 gün 24 saat ALO 184 SABİM hattı veya Yeşil Dedektör mobil uygulaması üzerinden ihbar bırakılabilmektedir. Bu kapsamda vatandaşlarımızı sigara dumanının pasif etkilerinden korumak amacıyla denetim ekiplerimizce periyodik olarak ve ihbarlara yönelik denetimler yapılmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın da hassasiyetle üzerinde durduğu 4207 sayılı Kanun hükümlerinin uygulanması yönünde çalışmalarımız kararlılıkla devam etmektedir.

Ayrıca toplumu, tütün ürünlerinin zararlarına ilişkin bilgilendirmek, yürütülen çalışmaları kamuoyu ile paylaşmak için havanikoru.org web sitesi hizmet vermektedir. Site, hizmete açıldığı tarihten 31 Aralık 2018 tarihine kadar 1.633.111 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

         2019 yılı itibariyle 386’sı Sağlık Bakanlığı, 90’ı üniversiteler bünyesinde olmak üzere toplam 521 sigara bırakma polikliniğinde 766 hekim tarafından 2.283.871 kişiye hizmet sunulmuştur. Sigara bırakma tedavisinde kullanılan, ülkemizde geri ödeme kapsamında olmayan ilaçlar sigara bırakma polikliniklerinde hekimler tarafından uygun görülen hastalara ücretsiz olarak temin edilmektedir.

          9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü sizin için sigara bağımlılığından kurtulma günü olsun. Sigara bağımlılarının büyük çoğunluğu sigarayı bırakmak ister ya da bırakmayı düşünür. Eğer sizde bu kişilerden biriyseniz fakat bırakamayacağınızı düşünüyorsanız merak etmeyin. Sigarayı bırakabilirsiniz. Bu alışkanlıkların bir hastalık olduğunu ve bundan kurtulmak için destek alabileceğiniz birçok kurum olduğunu unutmayın.

  • Adnan Saygun 2 Cad. No:55 K Blok Sıhhıye/Çankaya/Ankara
  • 312 565 62 27
  • 0312 565 61 53
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.