ELEKTRONİK SİGARALAR TEHLİKE SAÇIYOR

ELEKTRONİK SİGARALAR TEHLİKE SAÇIYOR

 

Elektronik Sigara

Elektronik sigaralar söylenildiği gibi zararsız olmayan; içerisinde kanserojen maddeler barındıran, ciddi sağlık problemine yol açan bağımlılık yapıcı bir çeşit tütün ürünüdür. Elektronik sigaranın ürün özelliklerindeki değişkenlik bağımlılığın risk ve ciddiyetini önemli ölçüde artırmaktadır.

Elektronik Sigaran Dumanı da Zararlı!

Elektronik sigaralar solunum sistemi üzerine olumsuz etkileri olan kimyasal maddelerdir. Bu kimyasalları soluyanlar tıpkı sigara dumanına maruz kalanlar gibi dumandan etkilenerek pasif içici olmaktadır.

Elektronik sigara ile birlikte artan pasif içiciliğin; kalp rahatsızlığı, akciğer ve mesane kanseri, astım krizi, çocukluktaki solunum yolu hastalıkları, ani bebek ölümleri ve akciğer yetmezliği gibi ölümcül hastalıklara yakalanma tehlikesini arttırdığını göstermektedir.

 

Göründüğü Gibi Masum Değil!

Dünya Sağlık Örgütü dünyada önlenebilir ölüm ve hastalıkların nedeni olarak sigaranın ilk sırada olduğunu belirtmektedir. Gittikçe yaygınlaşan elektronik sigara da bu ölüm ve hastalıklarda önemli bir rol almaktadır. ABD'deki California Üniversitesi'nde gerçekleştirilen araştırmada, elektronik sigara tüketen kişilerin diğer kişilere göre iki kat daha fazla kalp krizi geçirme riskine sahip olduğu aktarılmaktadır.E-sigara içindeki nikotin, kullanan kişide bağımlılığa neden olmakla birlikte, mide-bağırsak sistemindeki yan etkilerden, baş ağrısına, çarpıntıya, ağız ve cilt hastalıklarına kadar birçok sağlık sorununa da yol açmaktadır. Akciğer hastalıklarına ek olarak kalp-damar hastalıklarında da artış gözlenmektedir.

Sigarayı Bırakmak İçin Yanlış Tercih!

Elektronik sigara, sigaraya alternatif değildir. Kişiler sigarayı bırakmak amacıyla e-sigaraya başlarken ilerleyen günlerde sigara ile e-sigarayı beraber kullanan bağımlılar haline gelmektedirler.E-sigara ve sigarayı birlikte kullanan kişilerde, akciğer hastalıklarına ek olarak kalp-damar hastalıklarında da artış gözlenebilmektedir.Yeşilay Bilim Kurulu özellikle ürünü pazarlayan tütün endüstrisinin ana hedef kitlesinin gençler olduğunu ve gençler arasında da e-sigaranın çok süratli ve endişe verici şekilde yaygınlaştığını belirtti.

Tehlike saçıyor!

Elektronik sigaralar; kartuşlarında sızıntı, kartuş değişimi sonrası nikotinin kazara alınması, istem dışı yüksek doz nikotin alma olasılığı gibi birçok risk barındırmaktadır. Bu gibi riskler, pillerin kalitesiz olması, yanlış depolanması veya kullanıcılar tarafından değiştirilmesi durumunda patlama, yanık ve yaralanmalara neden olmaktadır.

ES

 

Alo 184 Sabim'i Arayabilirsiniz!

 Elektronik sigaranın ülkemize sokulması ve her türlü ticaretinin yapılması yasaktır. Elektronik sigara tütün ürünü olarak kabul edildiğinden tütün ürünlerine uygulanan mevzuat elektronik sigaralar için de geçerlidir. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca bugüne kadar kartuşu nikotin içeren herhangi bir elektronik sigara  markası için ithalat izni vermemiş ve ruhsatlandırmamıştır. Yasal düzenlemelerle tütün içersin ya da içermesin, tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü ürünün (elektronik sigara, bitkisel nargile, vs.) 4207 sayılı Kanun hükümleri kapsamında değerlendirilerek kamuya açık kapalı alanlarda kullanımı yasaklanmıştır. İhlali halinde gerekli cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Tütün ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Daire Başkanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre; elektronik sigaranın gerek internet üzerinden gerekse bir işletmede satışına şahit olunması durumunda ALO 184 SABİM üzerinden bildirimde bulunulabilir.

                            

                                        

 

 

  • Adnan Saygun 2 Cad. No:55 K Blok Sıhhıye/Çankaya/Ankara
  • 312 565 62 27
  • 0312 565 61 53
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.