HAYATIMIZDAKİ GİZLİ TEHDİT ÜÇÜNCÜ EL DUMAN GERÇEĞİ
Özel

                                                                                              

                             PASİF İÇİCİLİK NEDİR?                                                                 

               Tütün kullanımı, başta kanser, kalp ve akciğer hastalıkları olmak üzere 500’den fazla sağlık problemine yol açan önemli ve önlenebilir bir halk sorunudur. Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem planında (2018-2023) yer alan bilgilere göre Türkiye’de 15 milyondan fazla kişi tütün ürünü kullanmakta ve her yıl en az 100.000 kişi tütün ürününe bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Tütün ürünü kullananlar sadece kendilerine değil çevresindeki insanlara da zarar vermektedirler. Çevrede bulunan kişiler, nefes aldıklarında tütün ürününün içindeki maddeleri soluyarak vücutlarına alır ve pasif içiciliğe maruz kalırlar.

            Sigara dumanından pasif etkilenim, kalp-damar hastalıklarını %20–70 oranında arttırmaktadır. Tütün dumanına maruz kalmanın güvenli bir eşik düzeyinin olmadığı, çocukların, hamile kadınların ve diğer içmeyenlerin soluduğu sigara dumanındaki bu maddelerin kanser yapıcı ve zehirli olduğu bilinmektedir.

            Tıbbi ve bilimsel araştırmalar, pasif içiciliğin kalp krizi, akciğer kanseri, astım krizi, çocukluktaki solunum yolu hastalıkları, ani bebek ölümleri ve akciğer yetmezliği gibi ölümcül hastalıklara yakalanma tehlikesini arttırdığını göstermektedir.


KM

 

HAYATIMIZDAKİ GİZLİ TEHDİT ÜÇÜNCÜ EL DUMAN GERÇEĞİ

Kapalı ortamlardaki tütün dumanı kalıntılarının, yüzeyler tarafından emilerek tekrar havaya karıştığını ve kimyasal değişikliklere maruz kalarak aktif içici olmayan bireyleri de etkilediğini biliyor muydunuz?

Sigara dumanındaki gazlar ve partiküller, kişilerin saçına ya da giysilerine yapışır, yastıklara, perdelere, halılara siner ve oda dumandan temizlense de etkisi uzun süre kalır. Bireylerin bu yüzeylere dokunması sonucunda ağır metal, kanserojen ve hatta radyoaktif malzeme kalıntıları sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu kimyasallara “üçüncü el duman” adı verilmektedir.

Tütün dumanına maruz kalma, yıllar sonra bile bireylerin sağlığı üzerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Akciğer kanserlerinde artış, lipid ve kolesterol metabolizma bozukluklarında artış, diyabet ve kalp damar hastalıklarına yol açan metabolik sendrom riskinde artış, öğrenme yetersizliğinde artış ve davranış bozukluklarına neden olmaktadır.

EN FAZLA ETKİLENENLER YAŞLILAR VE BEBEKLER!

Üçüncü el içicilikten en çok bebekler ve yaşlılar etkilenmektedir. Küçük bebekler, özellikle emekleme dönemlerinde, sigara dumanına maruz kalmış halılara ve diğer eşyalara sıklıkla temas etmektedir. 1-6 yaş aralığındaki çocuklar, sigara dumanı ile kirlenmiş yüzeylere daha sık temas ettikleri için, yetişkinlere oranla etkilenmeye daha açıktırlar. Araştırmacılar, bebeklerin idrarında üçüncü el dumana maruz kaldıklarını kanıtlayan değerlere rastlamışlardır. Tütün dumanına maruz kalan çocuklarda; akciğer fonksiyonlarında azalma; astım; pnömoni ve bronşit gibi üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları gibi ciddi sağlık sorunları görülmektedir.

Yaşlıların üçüncü el içicilikten daha fazla etkilenmelerinin nedeni ise, yıpranmış organlarının hastalıklara karşı daha az dirençli olmasıdır.

Toplumun tüm gruplarının yaşamlarını etkileyen bu durumu engellemek adına elbette ki ilk çözüm dumansız ülke kavramını benimsemektedir. Kapalı alanlarda tütün ürünü kullanmamak atılacak adımların başında gelmektedir.         

ARABA VE HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ TEHLİKE SAÇIYOR!

Üçüncü el içicilikte önemli olan diğer noktalar araba ve havalandırma sistemleridir.  Daha önce araba içerisinde sigara içilmişse, sigara dumanının içinde yer alan zararlı bileşenler araba döşemelerine ve koltuklara bulaşmakta ve bu maddeler uzun bir süre ortam havasında kalmaya devam etmektedir. Daha sonra arabada bulunan kişiler o havayı soludukça tütün dumanına maruz kalmaktadır. En çok vakit geçirdiğimiz ortamların daha riskli olduğu görülürken bina içinde ve çevrelerinde sigara içilmesinin de havalandırma sistemleri yoluyla dumanın bina içine yayılmasıyla tehlike oluşmaktadır.

 

TÜTÜN DUMANSIZ ÜLKE!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2000’li yıllardan bu yana üzerinde çalışılan ve günümüzde 177
ülkenin taraf olduğu Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nin de bir gereği olarak “tütün dumansız” ülke modellerinde sigara dumanından pasif etkilenim riskinin önlenmesi temel amaçlardan birisi olmalıdır. Pasif etkilenimin önlenmesi için kapalı bütün mekanlarda sigara içiminin önlenmesi uygundur. Bu doğrultuda ki düzenlemeler pasif etkilenim ve üçüncü el sigara dumanının sağlık açısından risklerine ilişkin bilimsel kanıtlar üzerinden yapılmalıdır.

Ülkemizde 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun hükümlerine göre özel haneler hariç olmak üzere tüm kapalı alanlarda (kahvehane, kafe, bar ve restoran, kamu kurumları vb.) tütün ürünü tüketimi yasaklanmıştır. 4207 sayılı Kanun kapsamında, toplumun tütün dumanından pasif olarak etkilenmelerini önlemek amacıyla ülke genelinde 1554 denetim ekibi (yaklaşık 10 bin kişi) ile kapalı alan denetimleri yapılmaktadır.

Küresel Gençlik Tütün Araştırması 2017 verilerine göre halka açık kapalı alanlarda sigara kullanımının yasaklanmasını destekleyenlerin oranı %91,1’dir. Bununla beraber sigara kullanım oranında düşüş göstermesi denetimlerin olumlu gelişmesi olarak gözlenmektedir.

OLCEK

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi olan ALO 184 SABİM hattının, kapalı alanlarda sigara içilmesine yönelik ihbar ve şikâyetleri alacak şekilde yapılandırılmış ve 24 saat hizmet vermektedir. Ayrıca cep telefonu uygulaması YEŞİL DEDEKTÖR ile de online olarak tüm vatandaşların bulundukları yerden ihbarda bulunabilmesi sağlanmıştır.   

  • Adnan Saygun 2 Cad. No:55 K Blok Sıhhıye/Çankaya/Ankara
  • 312 565 62 27
  • 0312 565 61 53
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.